Best Practice’e uygun MSSQL Server Kurulumunu Planlamak

 • SQL Server 2012
 • SQL Server 2014
 • SQL Server 2016
 • SQL Server 2017
 • SQL Server 2019

Kaç disk olması gerekiyor?

Kolay yönetilebilir bir yapı kurmak için en az 6 disk’e ihtiyaç vardır. Bunlar sırasıyla;

 • OS (C:)
 • DATA (D:)
 • LOG (L:)
 • SQL (S:)
 • TEMP (T:)
 • BACKUP (Z:)

diskleridir. Data ve Log disklerinin ayrı tutulması yönetilebilirliği kolaylaştırmaktadır. Log dosyaları öngörülemez biçimde büyüyüp diski doldurabileceğinden bunun data dosyalarını etkilemeyecek bir yerde olması önemlidir. |-İnternette bu durumun performance sağladığı veya data dosyaları random, log dosyaları sequential yazdığı için ayrılması gerektiği söylenir ancak tek bir database’iniz veya tek bir log dosyanız yok ise bu işlemin bahsi geçenleri sağlaması mümkün değildir-|

Disk allocation boyutları nasıl olmalı ?

OS (C:) diski hariç diğer bütün disklerin allocation unitleri 64 KB olmalıdır. SQL’de bir page 8KB ve bir extend 64 KB’dir yani SQL diski allocate ettiğinde 64’er KB halinde eder. Bu sebeple allocation size 64 KB olmalıdır.

Disklerin boyutları nasıl olmalı?

Disk boyutları oluşturulacak database’e göre veya taşınacak database boyutuna göre değişkenlik gösterecektir. Burada dikkat edilmesi gereken eğer mümkünse DATA diski data boyutunun en az 1.5 katı, LOG diski ise data boyutunun en az %30’u boyutta olmalıdır. SQL’in kurulumu için ayrılan diske 10 GB yeterlidir. Backup diski için ise kaç günlük full backup ve log backup tutacağınıza göre değişkenlik gösterir. Bir full backup boyutu default olarak data + log dosyalarının boyutu kadardır ancak COMPRESS backup alındığı zaman bu boyut 1/6 oranına kadar düşebilir yani 60 GB’lık bir database’in backup boyutu 10 GB’a kadar düşebilir. TEMP boyutu temp db’nin ne kadar kullanıldığına göre değişir başlangıç olarak 60 GB’lık bir database için 10-20 GB arası bir değer yeterli olacaktır.

Kullanılması gereken disk teknolojisi ne olmalı?

Burada düşünülmesi gereken 2 etken vardır. Bütçe ve performans, SSD’ler HDD’lere göre çok daha performanslı olsalarda fiyatlarıda aynı oranda yüksek olmaktadır. Bu sebeple bütün diskleri SDD yapmak yerine Secondary data(arşiv dataları vb.) olarak kullanılan yada backupların alındığı diskleri HDD kullanabilirsiniz.

User Database’lerinin Data ve Log dosyalarının başlangıç boyutları ne olmalı ve nasıl artmalı?

SQL’in allocation unit değeri 64KB’dir. Bu sebeple boyut hesaplanırken 64’ün katı olacak bir değer seçilmeli ve artışta da yine 64’ün katı olacak değerler belirlenmelidir. Yüzdelik artış oranları yönetimi zorlaştırdığı ve boyutları yüksek olan databaselerde disk alanını bir anda çok fazla doldurabileceği için tercih edilmemelidir.

Kaç tane TEMPDB data file olması gerekir?

Bu konudaki best practive CPU’nuza göre ayarlamaktır. Data file’ların sayısı CPU değerinizle 1’e 1 oranda olması önerilir. Ancak 8 ve üzeri CPU oranları için önerilen data file sayısı 8’dir. Eğer yinede istenilen performansı sağlayamadığınızı düşünüyorsanız data file oranının CPU’nuzun bölenleri olarak olacak şekilde deneyebilirsiniz.

TEMPDB Data ve Log dosyalarının başlangıç boyutları ne olmalı ve nasıl artmalı?

TempDB de bir database olduğundan diğer databaselerdeki öneriler geçerlidir. Ben data file’lar ve log file için 1024 MB başlangıç boyutu ve 256 MB artış boyutunu tercih ediyorum ancak TEMPDB çok kullanılıyorsa başlangıç boyutunun da artış boyutunun da arttırılması önerilir. SQL file growth sırasında işlemleri bekletir bu sebeple bu oranlar doğru belirlenmelidir.

CPU ve RAM değerleri nasıl hesaplanır ?

Bu 2 değer içinde belirlenmiş bir best practice bulunmamaktadır. Burada düşünülmesi gereken veritabanın ne kadar IO yapacağı CPU’ya ne kadar yükleneceğidir. Bunun için Ortalama bir değer belirlenip üzerinde test yapılması gerekmektedir. Buradaki best practice kullanım tarafındadır. Örneğin CPU için ortalama %25 -%30 arası kullanım uygundur. Ancak CPU hiçbir zaman %70’i geçmemelidir. Böyle bir durumda önce sorgu optimizasyonu yapılmalı sonrasında CPU artışına gidilmelidir. RAM değeri için benim başlangıç olarak kullandığım değer toplam data boyutunun %30 ‘u şeklindedir.

Best Practice’e uygun MSSQL Server Kurulumunu Planlamak” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s